Promocja „Podhalan” w Miejskiej Galerii Sztuki
W najbliższą sobotę, 15 listopada o godz. 17.00, w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41) odbędzie się promocja trzeciego tomu słownika biograficznego „Podhalanie”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.
Ze wstępu do 3 tomu słownika biograficznego
Szanowni Państwo!
Oddajemy w Wasze ręce kolejną część słownika biograficznego. Naszą pracę rozpoczęliśmy przed ponad dziesięciu laty, opisując ciekawe osoby i towarzyszące im wydarzenia. Bohaterami słowników są przede wszystkim mieszkańcy Podhala. Nie ma większego znaczenia, czy przebywają oni tutaj od pokoleń czy tylko od kilkunastu lat. Ważnym jest, że swoją pracą, pasją czy powołaniem tworzą wyjątkowy, naszym zdaniem, krajobraz życia lokalnego.
Z uwagi na miejsce, w którym powstawał słownik, można odnieść wrażenie, że przeważają w nim mieszkańcy Skalnego Podhala oraz Miasta jak zwykliśmy nazywać Nowy Targ. Z pewnością jest to niedociągnięcie, które należy naprawiać. Tutaj jeszcze mocniej liczymy na współpracowników czy wręcz następców z okolic Rabki, Szczawnicy czy Lipnicy, chociaż przedstawicieli tych społeczności również nie zabrakło w naszych opracowaniach.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zawarte w ankiecie pytania. Często informacje pozyskiwaliśmy w bezpośrednich rozmowach, przeprowadzając wywiady i sięgając do starych dokumentów. W wielu przypadkach wspólnie „odkopywaliśmy” schowane na dnie szuflad i głęboko w pamięci fakty, doświadczenia i życiowe sukcesy. Zawsze były to dla nas ważne i niezapomniane chwile. Mamy nadzieję, że zebrane informacje pozostaną w dobrej pamięci następnego pokolenia. Wdzięczni jesteśmy również za zgodę na opublikowanie danych osobowych.
Chociaż chcielibyśmy, aby w Podhalanach znaleźli się wszyscy, których losy czy dokonania powinniśmy zatrzymać, wiemy doskonale, że taki stan nie jest możliwy do osiągnięcia. Najczęściej powodem jest brak odpowiedzi na nasze zaproszenia. Szanujemy, choć z żalem, wszystkie te decyzje i jesteśmy otwarci na współpracę w przyszłości. Są też tacy, do których zwyczajnie nie potrafiliśmy dotrzeć, każda Państwa podpowiedź będzie dla nas cenna w przyszłości.
Przez kilka lat pracy, w trzech tomach zebraliśmy blisko 1500 biografii. Wykaz osób w kolejności alfabetycznej znajduje się na końcu tomu 3. Poprzedza go rozdział „uzupełnienia”, w którym są odnotowane wydarzenia z życia naszych bohaterów pozyskiwane bezpośrednio od nich bądź z ogólnie dostępnych informacji. To, co umknęło naszej uwadze, będziemy naprawiać, dopisując kolejne fakty a także kolejne biografie.
W słownikach pisaliśmy o osobach żyjących, na podstawie informacji i dokumentów uzyskiwanych bezpośrednio od zainteresowanych. Takie założenie towarzyszy nam od początku. W kilku przypadkach opisywane osoby nie doczekały ukazania się publikacji, stąd przy nazwisku widnieje data śmierci.
Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy swoją życzliwością pomagali w gromadzeniu materiałów biograficznych do wszystkich tomów Podhalan. Przy powstawaniu tomu 3. w szczególny sposób kłaniamy się: Zofii Kiełpińskiej, Barbarze Pachniowskiej, Barbarze Sobańskiej, Marzenie Wnuk, Miłoszowi Martynowiczowi , Mateuszowi Nędzy-Kubińcowi oraz Gabrielowi Samolejowi. Dziękujemy!