Światy do opisania - warsztaty pisania i opowieści z Anną Goc i Marcinem Żyłą

Drukuj

Zajęcia kierowane do osób, które chciałyby popracować nad swoim warsztatem pisarskim, opisać ciekawą historię, ale zastanawiają się nad formą opowieści. Spotkanie będzie okazją do tego by porozmawiać też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Warsztaty mają uwrażliwić na język, którego używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy.

👉 Warsztaty są bezpłatne 

👉 Obowiązują zapisy: tel. 667 226 225 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

👉 Miejsce: Mediateka Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35a, Zakopane  👉 Termin: 22 kwietnia 2024r.  / godz. 10:00

 

wiaty do opisania 3

Co proponujemy?
Prowadzisz profil w mediach społecznościowych, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz?

Warsztaty pisania i opowieści pomogą zrobić ten krok do przodu. Wspólnie zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze. Opowiemy też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówimy dziennikarskie standardy i granice, których się nie przekracza. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.

Dlaczego warsztaty?
O tym, co dzieje się wokół, wszyscy opowiadamy codziennie. Warsztaty mają uwrażliwić na język, który używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy. To mniejszości narodowe, etniczne, seksualne, religijne. Uchodźcy. Grupy wykluczone, które bywają w centrum uwagi mediów, ale ich historie nie są przedstawiane z językową wrażliwością. Światów do opisania jest przecież tak dużo.

Jak wyglądają zajęcia?
Bierze w nich udział od 12 osób. Uczestnikami i uczestniczkami mogą być zarówno licealiści, studenci, jak i seniorzy. Kładziemy nacisk na efekt, jaki wywołuje słowo. Uczymy sztuki skracania tekstów i dystansu do nich. Zainteresowanym podpowiadamy, jak współpracować z redakcjami i wydawnictwami. Nasze zajęcia to głównie praktyka: kilkanaście ćwiczeń z tekstami własnymi i innych autorów, praca nad różnymi konwencjami językowymi i formami tekstu. Uczestnikom proponujemy intermodalny tryb pracy: zamieniamy teksty w krótkie słuchowiska, przekraczamy granice gatunków dziennikarskich aby każdyodnalazł własny styl wyrazu.

Marcin Żyła jest autorem reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023). Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora „Tygodnika Powszechnego”. Wspólnie od trzech lat organizujemy m.in. warsztaty reporterskie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego, których absolwenci publikują już w prasie swoje teksty.

Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała wywiad-rzekę z ks. Adamem Bonieckim „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018) oraz „Głuszę” (Dowody, 2022), pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka. Laureatka m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.

Źródło: Marcin Żyła