Seminarium szkoleniowe w Galerii Książki w Oświęcimiu

Drukuj

W dniu 22.05.2014 r. bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem oraz bibliotekarze  Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyli w wyjazdowym Seminarium Szkoleniowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu – Galerii Książki. Zwiedzili także Miejską Bibliotekę Publiczną w Wadowicach i  Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

W dniu 22.05.2014 r. bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem oraz bibliotekarze  Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyli w wyjazdowym Seminarium Szkoleniowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu – Galerii Książki. Zwiedzili także Miejską Bibliotekę Publiczną w Wadowicach i  Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. - Kiedy zastanawialiśmy się nad odpowiedzią na pytanie, jak powinna wyglądać współczesna biblioteka, wiedzieliśmy, że musi być to obiekt otwarty, przestronny i funkcjonalny na wzór budynków zachodnioeuropejskich – mówiła podczas spotkania w MBP w Oświęcimiu, Mariola Talewicz zastępca dyrektora  biblioteki, dodając: - Czytelnictwo, jak wiadomo, nie jest domeną Polaków. Należało zastanowić się, jak „wyjść z książką” do przeciętnego obywatela. Uznaliśmy, że skoro tak bardzo lubimy spędzać wolny czas w centrach handlowych, to można zaprojektować bibliotekę podobnie jak galerię i nazwać Galerią Książki.
W oświęcimskiej bibliotece-galerii przede wszystkim wypożycza się książki, można także miło spędzić czas ze znajomymi, wykorzystując zaproponowaną funkcję rekreacyjną. Oprócz kawiarni, sali konferencyjnej na 150 osób, czytelni: prasy, dla dorosłych, dla dzieci oraz stanowisk internetowych, zrealizowano dodatkowe przestrzenie, m.in. sale kinowe (na 12 i 18 osób). Można tam nie tylko oglądać filmy, ale również wspólnie przeżywać np. wydarzenia sportowe. Ponadto, w bibliotece istnieje punkt zabaw (małpi gaj) dla dzieci, gdzie rodzice mogą pozostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanego pracownika. Biblioteka zapewnia także miejsce do wspólnych gier komputerowych: X-box, Play Station, cymbergaj itp. Inwestycja kosztowała ponad 16,5 mln zł. Powierzchnia użytkowa  czterokondygnacyjnego obiektu wynosi 5205 m. Budowa Galerii Książki trwała niespełna dwa lata (2009- 2011).