Przypominamy, że już w najbliższą sobotę o godz. 19.00 w Czytelni MBP (os. Łukaszówki 4a) w ramach Nocy Bibliotek odbędzie się spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską pt. "Historia początku zimowego himalaizmu".
Podczas spotkania pani Danuta opowie m. in.o książkach z serii „In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, wydanych na podstawie wcześniej edytowanych książek, notatek oraz zdjęć górskich z archiwum rodzinnego. Opracowane przez nią książki to: Trolltindene 1972, 1974, 1977 (2020), Noszak 1973 (2021), Lhotse 1974 (2017), Nanga Parbat 1982 (2018), Nanga Parbat 1985 (2019), K2 1986 (2016), nagradzane i wyróżniane w konkursie Literatury Górskiej na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Najnowszka książka Noszak 1973 jest relacją z polskiej wyprawy w góry Hindukuszu zakończonej zdobyciem siedmiotysięcznego Noszaka. Poniżej prezentujemy krótkie opisy publikacji.
Noszak 1973
To historia pierwszej, w dziejach himalaizmu, zwycięskiej zimowej wyprawy na szczyt siedmiotysięczny. Dzisiaj, gdy „padły” już zimą wszystkie ośmiotysięczniki, wydaje się to być zamierzchłą przeszłością. Ale takie były pionierskie początki. Należy przypomnieć, że wówczas panowało przekonanie, że na siedmiu tysiącach zimą nie ma żadnej żywej istoty, że egzystencja ludzka na tej wysokości jest niemożliwa. Polacy przełamali ten mit i stworzyli himalaizm zimowy, atakując szczyty ośmiotysięczne, bowiem apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Trolltindene 1972, 1974, 1977
Pionierskie sukcesy Polaków w Górach Skandynawskich na trwałe zapisały się w historii światowego alpinizmu. Zima 1972 roku przyniosła, zrobione w wielkim stylu, prawdziwe sukcesy sportowe. Przejście Fivaruty i wschodniego filara Trollryggenu są kamieniami milowymi, wytyczającymi kierunek zimowej ekspansji, ku której skierował się alpinizm w górach Norwegii. O historii zdobycia Fivaruty mówi opowiadanie Zdradziecki komin, a o Filarze Trollryggenu Filar spełnionych marzeń. Jeszcze większe sukcesy przyniosła zima 1974 roku. Oprócz Polaków do Romsdal przyjechała silna ekipa wspinaczy czechosłowackich. Polacy pokonali Drogę Francuską, przecinającą̨ Ścianę Trolli. Mówi o tym opowiadanie Direttissima. W 1977 roku ponownie do Romsdal przyjechali Polacy z ambitnym zamiarem wytyczenia nowej drogi poprzez zerwy Ściany Trolli. Marzyła im się prosta linia na smukłą iglicę Trollkjerringi, jedną z ostrych turnic w poszarpanej Ścianie Trolli. Zamiaru nie zrealizowali. Podczas zaopatrywania bazy wypadowej w sprzęt i żywność na trzy tygodnie pobytu w ścianie jeden z uczestników uległ wypadkowi. Pozostała dwójka zdecydowała się na zmianę planu. Dokonała drugiego zimowego przejścia Rimmon Route. Zrobiła je w innym stylu niż poprzednicy. Dwuosobowy zespół zdany był wyłącznie na siebie, bez możliwości wypoczynku i regeneracji ubywających z każdym dniem sił. Tej dramatycznej wspinaczce poświęcone zostało opowiadanie W Ścianie Trolli.
Lhotse 1974
Kiedy jesienią 1974 roku wyjeżdżała z kraju ekipa polskich himalaistów, by rozpocząć erę zimowych bojowników walczących o szczyty ośmiotysięczne, w najskrytszych marzeniach kierownika było również wejście na Mt Everest, obok celu głównego, jakim był szczyt Lhotse – czwarta najwyższa góra świata. Początkowe nadzieje szybko zostały zweryfikowane przez warunki zimowego bytowania na Icefallu i w zakładanych wyższych obozach. Szalejące wichury zmieniły sprzyjające początkowo realia i rozwiały optymistyczne nadzieje. Pozostały twarde zmagania z wysokością, mrozem i wiatrem. W tych warunkach doszło do tragedii. Podczas zejścia w szalejącej zamieci zginął jeden z uczestników wyprawy. Pozostali kontynuowali zmagania, ale góra nie poddała się. Książka przedstawia, zapisywaną na bieżąco, z bazy wyprawy, historię tej nierównej walki człowieka z naturą. Przedstawia również dokumentację toczącej się później sprawy o ustalenie winnego śmierci Stanisława Latałły. Winny musiał być.
Nanga Parbat 1982
Zaproszenie, wystosowane przez Karla Marię Herrligkoffera, legendarnego niemieckiego organizatora międzynarodowych wypraw wysokogórskich, opiewało na dwie osoby: Tadeusza Piotrowskiego i wybranego partnera, na którym mógł polegać i zawierzyć mu w najtrudniejszych momentach. Wybór padł na Andrzeja Bielunia. Akcja książki opisuje wyszukiwanie i wytyczanie drogi w nieznanym górskim terenie, drogi, której jeszcze nikt nie przebył, terra incognita. I choć wszystko wskazuje, że akcja zakończy się sukcesem, niespodziewany zwrot okoliczności, wywołany początkiem choroby wysokościowej jednego z uczestników ataku szczytowego i jego irracjonalnym zachowaniem, zmienił bieg górskiej historii. Należało rozpocząć odwrót, kilkadziesiąt metrów od szczytu, aby uratować życie kolegi.
Nanga Parbat 1985
W 1985 roku międzynarodową wyprawę w Karakorum zorganizował Krakowski Klub Wysokogórski. Celem był szczyt Królowej Zachodnich Himalajów – Nanga Parbat. Uczestnikami wyprawy byli tak znani alpiniści jak Mirosław Gardzielewski, Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, a także jeszcze kilku innych może mniej znanych, ale również doświadczonych alpinistów. Tadeusz Piotrowski był tym, który znał drogę z wyprawy w 1982 roku. Ponadto wsparcie finansowe zapewnili zagraniczni goście, z których najbardziej znanym był młodziutki Carlos Carsolio rozpoczynający swoją karierę wysokogórską. Doprowadziła go ona do tytułu najlepszego alpinisty Meksyku. Został czwartym wspinaczem, który wszedł na wszystkie czternaście ośmiotysięczników, a Nanga Parbat był tym pierwszym. Akcja książki rozwija się w niesprzyjających warunkach pogodowych, niwecząc precyzyjnie ułożone plany akcji. Tragiczny wypadek Piotra Kalmusa, strąconego przez lawinę, również położył się cieniem na ostateczny sukces. Ciekawostką jest, że teksty stanowią zbiór zapisów czynionych w trakcie akcji górskiej, przez prawie wszystkich uczestników wyprawy. To dokument zachowujący od zapomnienia tych, którzy z gór wrócili, jak i tych, którzy pozostali w nich na zawsze.
K2 1986
Karl Maria Herrligkoffer, niemiecki organizator międzynarodowych wypraw, po raz drugi zaprosił na swoją kolejną wyprawę w Karakorum Tadeusza Piotrowskiego, pozostawiając mu swobodę wyboru partnera. Trwał już wówczas medialny wyścig między Jerzym Kukuczką a Reinholdem Messnerem. Tadeusz wybrał więc Jerzego, aby wspomóc go w tym współzawodnictwie. Początkowo w akcji górskiej brali wszyscy uczestnicy wyprawy, lecz wkrótce okazało się, że do ataku na K2 pozostali tylko Polacy, pozostali uczestnicy zadowolili się Broad Peakiem. Książka przedstawia zmagania zdecydowanej na ambitny atak dwójki polskich himalaistów. Osiągnęli oni wierzchołek w pięknym stylu, przechodząc nową, niezwykle trudną drogę, do tej pory niepowtórzoną, tzw. Polish Line. Niestety, sukces okupiony został ceną najwyższą, życiem przypłacił go Tadeusz Piotrowski.
Wstęp wolny.