Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem jest wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez jej Organizatora tj. Urząd Miasta Zakopane pod nr 1/2000 r.
W skład MBP w Zakopanem wchodzą Biblioteka Główna (czytelnia i wypożyczalnia), Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz 3 filie: na Harendzie, Skibówkach i Olczy.
Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Żeromskiego w Zakopanem zgodnie z podpisaną ze Starostwem Powiatowym w Zakopanem umową, pełni również od 01.01.2000 r. funkcję Biblioteki powiatowej i nadzoruje merytorycznie wszystkie biblioteki powiatu tatrzańskiego, są to:
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu (Filia: Gliczarów Dolny),
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej (Filie: Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Leśnica, Jurgów),
- Gminna Biblioteka Publiczna w Kościelisku (Filie: Dzianisz, Witów)
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie (Filie: Murzasichle, Nowe Bystre, Ząb).
Wszystkie biblioteki posiadają status instytucji kultury i są wpisane do rejestrów instytucji kultury prowadzonych przez ich Organizatorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem to nowoczesne, multimedialne centrum informacji, oferujące szeroką gamę usług, posiadająca w swoich księgozbiorach godny polecenia zbiór książek beletrystycznych, popularnonaukowych
i naukowych, dostępnych zarówno w tradycyjnej, papierowej formie jak i elektronicznej. Czytelnicy mają do dyspozycji ponad 160 tys. książek, ponad 4500 czasopism oprawnych, ponad 3000 zbiorów audiowizualnych, w tym audiobooki, multimedialne kursy do kompleksowej nauki języków obcych oraz ponad 60 tytułów czasopism bieżących. Użytkownicy biblioteki mogą korzystać z katalogu on-line, z komputerów czy Internetu.
Misją zakopiańskiej biblioteki jest aktywny udział w rozwoju społeczeństwa o wysokich standardach wiedzy i kultury, spełniającego wymogi nowoczesności i wyzwania ważnego ośrodka turystycznego. Jej zadaniem jest też budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki otwartej, zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług, skierowanych do wszystkich grup użytkowników.
Biblioteka nawiązuje współpracę ze szkołami, przedszkolami oraz innymi instytucjami i organizacjami tak, by kreować miejscową przestrzeń kulturalną i społeczną.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników biblioteka proponuje różnorodny program wydarzeń kulturalnych, zakupuje nowości wydawnicze, zbiory specjalne (audiobooki).
Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem oferuje swoim użytkownikom szeroki zakres e-usług świadczonych za pośrednictwem Internetu :
- dostęp on-line do katalogów bibliotecznych,
- dostęp do konta czytelnika,
- zamawianie i rezerwacja książek przez Internet,
- powiadamianie za pomocą poczty elektronicznej o zbliżającym się terminie zwrotu książek,
- dostęp do portalu w.bibliotece.pl
- dostęp do Bibliografii Małopolski
- dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA
- dostęp do darmowej bazy ponad 2600 e-booków oferowanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN SA
- dostęp do platformy Legimi, na której znajdują się e-booki czołowych polskich wydawnictw
Biblioteka posiada 6 czytników e-booków, które również można wypożyczyć oraz "Czytak plus – usłysz książkę" urządzenie do odtwarzania audiobooków pozyskane w ramach Projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”.
DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO – EDUKACYJNA MBP W ZAKOPANEM:
- Czwartki Literackie dla dorosłych
- Czwartki Literackie dla dzieci i młodzieży
- lekcje biblioteczne
- zajęcia, warsztaty: literackie, plastyczne
- spotkania autorskie z pisarzami
- promocje książek
- wernisaże, wystawy
- kursy komputerowe dla seniorów
- konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Oprócz wyżej wymienionych Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem od kilku lat wraz z Urzędem Miasta Zakopane i Zakopiańskim Centrum Kultury organizuje Zakopiański Festiwal Literacki. Festiwalowi towarzyszą Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, pokazy filmów, wernisaże oraz koncerty.