Serdecznie zapraszamy Państwa na zakopiańskie Szczyty Literatury, gdyż pod taką nazwą skrywa się festiwalowy cykl spotkań autorskich z takimi osobistościami świata literackiego, jak:
Mariusz Szczygieł (12 sierpnia 2016 r. godz. 18:00 SZCZYTY LITERATURY*Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem. Poprowadzi dr Małgorzata Majewska - Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41),
Wojciech Jagielski (13 sierpnia 2016 r. godz. 18:00, SZCZYTY LITERATURY*
Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim. Poprowadzi dr Małgorzata Majewska - Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41),
Anna Janko (13 sierpnia 2016 r. godz. 15:00, SZCZYTY LITERATURY*
Spotkanie autorskie z Anną Janko. Poprowadzi Beata Zalot - Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, os. Łukaszówki 4a.),
Angelika Kuźniak (14 sierpnia (niedziela) 2016 r. godz. 17:00, SZCZYTY LITERATURY*
Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak – Willa „Czerwony Dwór”, ul. Kasprusie 27.),
Krzysztof Varga (14 sierpnia (niedziela) 2016 r. godz. 15:00, SZCZYTY LITERATURY*
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą – Willa „Czerwony Dwór”, ul. Kasprusie 27).
* Na spotkania z cyklu SZCZYTY LITERATURY obowiązują bezpłatne wejściówki – do pobrania od 3 sierpnia na stronie.
MARIUSZ SZCZYGIEŁ - reporter, pisarz. Urodził się 5 września 1966 roku w Złotoryi. Ukończył Liceum Ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego w Legnicy. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1990 był reporterem tygodnika "Na przełaj". Następnie przez sześć lat pisał reportaże dla "Gazety Wyborczej". Był współautorem (razem z Witoldem Orzechowskim) talk show "Na każdy temat" w telewizji Polsat. Program ten prowadził w latach 1995-2001. Od 1997 do 1998 wykładał reportaż w Europejskim Studium Dziennikarstwa - Ecole Superieure de Journalisme de Lille / Uniwersytet Warszawski. Od 2000 roku przez osiem lat prowadził seminarium warsztatowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2002 roku ponownie zaczął pisać reportaże dla "Gazety Wyborczej", od 2004 jest zastępcą szefa dodatku "Duży Format" i zastępcą kierownika działu reportażu. Jest współzałożycielem wydawnictwa Dowody na istnienie w ramach fundacji Instytut Reportażu.
Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Książka „Gottland” zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej.
Jego książki wydawane są w trzynastu krajach. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i dwutomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”.
Za reportaż „Śliczny i posłuszny” w „Dużym Formacie” otrzymał Nagrodę Andrzeja Woyciechowskiego 2013; Nagrodę Mediator 2013. Dziennikarz Roku 2013 – pierwsze miejsce w konkursie Grand Press.
Mariusz Szczygieł uważa, że człowiek zawsze będzie potrzebował i poszukiwał kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego reportaż nie zginie. Telewizja, owszem, stanowi konkurencję, ale tylko dla tekstów podróżniczych (chyba że pisze je autor klasy Ryszarda Kapuścińskiego). Reportaże historyczne czy psychologiczne zawsze się obronią.
Reporter twierdzi, że w reportażu każdy akapit powinien zaskoczyć. Każdy rozdział musi zamykać pointa.
- Nie można wszystkiego zdradzać na początku. Lubię sączyć, rzucać urywkami, żeby przyciągnąć czytelnika.
Źródła:
http://culture.pl/pl/tworca/mariusz-szczygiel
http://instytutr.pl/pl/impresariat/mariusz-szczygiel/
Opublikował pięć książek: Dobre miejsce do umierania (1994), Modlitwa o deszcz (2002, nominowana do nagrody literackiej Nike, Nagroda im. ks. J. Tischnera), Wieże z kamienia (2004), Nocni wędrowcy (2009) oraz Trębacz z Tembisy. Otrzymał, m.in. nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1995, tzw. polski Pulitzer), im. Dariusza Fikusa (2002) oraz złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej" (2005).
Bywa porównywany do Ryszarda Kapuścińskiego, ale w rzeczywistości od początku podąża swoją własną pisarską drogą. Jagielski mówi o sobie: jestem przedstawicielem ginącego gatunku, mamutem. Twierdzi, że kiedyś od dziennikarza wymagano znawstwa. Dziś natomiast, gdy obowiązuje coraz krótsza forma wypowiedzi, zbyt wielka wiedza stanowi przeszkodę, zbyteczne obciążenie. Przeszkodą jest też zbyt "wąska"specjalizacja. "Bo cóż to jest te 50 afrykańskich krajów? - ironizuje. - Na co komu potrzebny człowiek, który ma o nich coś konkretnego do powiedzenia?"
Do tej pory, gdy przystępował do pracy nad książką, stawiał sobie pytanie: o czym ona ma jeszcze traktować? Za każdym razem starał się dostrzec istotne przesłanie, uniwersalną prawdę. Reporter unika stereotypów, a jego zasługą jest świetna znajomość świata, o którym pisze. Przykładowo podczas gdy większość dziennikarzy w Czeczenii spędzało tam zaledwie kilka chwil, Jagielski żył tam tygodniami. Dzielił los cywilów i wślizgiwał się na organizowane pod nosem rosyjskich oddziałów potajemne spotkania z przywódcami partyzantki.
Źródła:
http://www.literackisopot.pl/goscie
http://culture.pl/pl/tworca/wojciech-jagielski
ANNA JANKO - poetka, pisarka, felietonistka. Autorka kilku tomików wierszy, bestsellerowych powieści Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki oraz książki Mała Zagłada. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka oraz Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013), nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Nagrody Mediów Cogito.
Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/autorzy/908/Anna--Janko
ANGELIKA KUŹNIAK - autorka opowieści reporterskich „Marlene” (Czarne 2009) i „Papusza” (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike” 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 r. Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. W grudniu 2015 r. ukazała się jej książka „Stryjeńska. Diabli nadali”. Otrzymała także nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę "Stryjeńska. Diabli nadali".
Angelika Kuźniak mówi o sobie: jestem reporterką, która zawsze będzie najbliżej człowieka. Na pytanie dlaczego to kobiety są bohaterkami Jej książek, odpowiada: - kobiety są po prostu ciekawsze. Bardziej emocjonalne, nieprzewidywalne, skomplikowane, życie często stawia je przed trudniejszymi wyborami. Moje bohaterki są bardzo osobne, niezależne, silne, ale też kruche, wrażliwe i odtrącone przez swoich. Taka też jest Herta Müller, nad której
biografią pracuję od lat.
Źródła:
https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/angelika-kuzniak
http://kulturaliberalna.pl/2016/01/26/z-bohaterem-musze-miec-chemie-angelika-kuzniak/
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/krzysztof-varga