Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Rostkowski oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Spotkanie z Jerzym Rostkowskim – autorem książek o tajemnicach II Wojny Światowej
Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem zaprasza 9 kwietnia br. o godz. 18.00 na „Czwartek Literacki” z udziałem Jerzego Rostkowskiego, autora książki: „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń”.
Publikacja przedstawia zapomniany rozdział historii polskiego wywiadu - grupę Muszkieterów. Była to mocno zakonspirowana organizacja, o której niewiele do dziś wiadomo. Obejmowała swoim zakresem prawie całą okupowaną Europę. Na terenie Polski była to niezależna od Armii Krajowej organizacja, która podejrzewana była o tzw. podwójną grę z Niemcami.
Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze. Pasjonat historii, eksplorator tajemnic II Wojny Światowej, entuzjasta Dolnego Śląska i jego skomplikowanych dziejów. Autor wielu książek, m.in.: „Zamek Książ – zapomniana tajemnica", „Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna Zdroju”, „Lampy śmierci. Wojenne tajemnice Zgorzelca” i „Rozkaz – zapomnieć!”.
* * *
"Literatura poświęcona organizacji wywiadowczej Muszkieterzy jest niezwykle skąpa. Liczy jedną niewielką monografię, zresztą o niskim poziomie warsztatowym, wydaną prawie 30 lat temu w Kanadzie, pojedyncze rozdziały kilku innych książek historycznych, kilkanaście artykułów, częściowo również jedną pozycję wspomnieniową. Wszystkie te publikacje są oparte na źródłach wytworzonych przez Komendę Główną Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej i jej komórki organizacyjne oraz przez Oddział II Sztabu Naczelnego Wodza. Wynika z nich, że Muszkieterzy - organizacja składająca się w dużej mierze z członków polskich elit społecznych - byli w gruncie rzeczy wywiadem brytyjskim, a przy tym w niejasny i niedopuszczalny sposób wchodzili w kontakty z niemiecką Abwehrą i wywiadami sowieckimi. Ich założyciel i dowódca inżynier Stefan Witkowski, powodowany w najlepszym razie ambicją, a być może o wiele bardziej niebezpiecznymi motywami, odmawiał podporządkowania się scentralizowanemu dowództwu walki podziemnej, co przynosiło tej walce szkody i narażało na niebezpieczeństwo jej uczestników. W rezultacie AK wydało na niego wyrok śmierci, który został wykonany.
Jerzy Rostkowski sięgnął po nowe źródła i w ich świetle dokonał reinterpretacji źródeł już znanych. Z jego pracy wyłania się zupełnie nowy obraz Muszkieterów.
Prof. Tadeusz Kisielewski
{gallery alignment=center width=480 height=640}Rostkowski{/gallery}