Wywiad z Bożeną Gąsienicą dyrektor MBP w Zakopanem
Gazeta Krakowska 13.02.2016 r.
Zakończyła się trwająca od listopada 2015 r. modernizacja pomieszczeń oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem. Na roboty budowlane i zakup wyposażenia Burmistrz Miasta Zakopane z budżetu miasta przeznaczył łącznie 267.802,99 zł. Na najmłodszych czytelników czeka teraz przyjazne i nowoczesne miejsce, w którym mogą nie tylko wzbogacać wiedzę i rozwijać swoje książkowe pasje, ale także miło spędzać czas.
Wywiad z Bożeną Gąsienicą dyrektor MBP w Zakopanem
Gazeta Krakowska 13.02.2016 r.
Zakończyła się trwająca od listopada 2015 r. modernizacja pomieszczeń oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem. Na roboty budowlane i zakup wyposażenia Burmistrz Miasta Zakopane z budżetu miasta przeznaczył łącznie 267.802,99 zł. Na najmłodszych czytelników czeka teraz przyjazne i nowoczesne miejsce, w którym mogą nie tylko wzbogacać wiedzę i rozwijać swoje książkowe pasje, ale także miło spędzać czas.
O remoncie i jego efektach opowiada Bożena Gąsienica, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.
Biblioteka może pochwalić się kolejnym wyremontowanym oddziałem. Co tym razem udało się zrobić?
- Właśnie zakończył się remont oddziału dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieje, że wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych najmłodszych czytelników. Biblioteka to przecież trzecie miejsce, po domu i szkole, w którym spędzają oni sporo czasu i w którym mogą realizować się społecznie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni udało się nam wydzielić strefy dla młodzieży i maluchów. Oczywiście najważniejszym miejscem jest księgozbiór z wolnym dostępem do półek. Natomiast w części dla najmłodszych istotna jest otwarta i kreatywna przestrzeń służąca zabawie i rozwojowi dzieci. Tu mogą one swobodnie rysować po specjalnej ścianie, wejść na mini ściankę wspinaczkową, posiedzieć na wygodnych pufach, czy też skorzystać z różnych przyborów, układanek, gier planszowych i zabawek. Chcę, żeby to miejsce tętniło życiem, a porozrzucane kurtki i buty, świadczyły o tym, że mali czytelnicy czują się tu jak w domu. Przyznawany już od trzech lat naszej bibliotece certyfikat „Miejsce Przyjazne Maluchom” jest dla nas zobowiązaniem, by ciągle rozwijać się w tym właśnie kierunku.
Miejsce jest nowoczesne i funkcjonalne, ale także ciekawie zaaranżowane?
Wspólnie z młodą projektantką panią Wiktorią Olcoń udało nam się stworzyć przestrzeń bardzo przyjazną i otwartą na potrzeby dzieci, nawet tych najmłodszych, czy też niepełnosprawnych. Dla nich mamy przewijak i specjalnie dostosowaną toaletę. Aby wszyscy mogli miło spędzać tu czas, zadbaliśmy oczywiście także o estetykę wnętrza i wyposażenia biblioteki, nawiązujące do elementów górskich i regionalnych.
Oprócz pięknych wnętrz i różnych atrakcji na małych czytelników czeka przede wszystkim spory księgozbiór?
Obejmuje on literaturę dziecięcą i młodzieżową i liczy 16 722 voluminów. Dzięki projektowi zakup nowości wydawniczych do bibliotek „Priorytet 2” realizowanego przez Bibliotekę Narodową ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ubiegłych latach nasza biblioteka uzupełniła zbiór lektur obowiązujących w zakopiańskich szkołach. Dostosowujemy się do aktualnych potrzeb naszych czytelników.
Jak dzieci i ich rodzice zareagowali na zmiany?
Cieszą nas zwłaszcza bardzo pozytywne sygnały od naszych najmłodszych czytelników, bo ich reakcje są szczere i spontaniczne. To dla nas największa nagroda.
Zakończenie remontu otwiera nowe możliwości. Co teraz będzie się działo w oddziale dla dzieci i młodzieży?
Już 25 lutego zapraszamy na pierwszy Czwartek Literacki dla dzieci po zakończeniu remontu. Będzie to spotkanie z Barbarą Szczepańską, autorką książki „Wierszyki dla Weroniki, czyli jak to pies zapowiadał pogodę i inne historie”. Takich wydarzeń będzie teraz więcej. Już dziś zapraszam m.in. na lekcje biblioteczne, lekcje angielskiego dla maluchów, czytanie na dywanie, do udziału w różnych konkursach. W połowie roku planujemy wdrożenie elektronicznego wypożyczania zbiorów bibliotecznych oraz zakup czytników e-booków.
Remont oddziału to ostatni etap modernizacji Biblioteki Miejskiej w Zakopanem. Wcześniej gruntowne przeobrażenie przeszły czytelnia i wypożyczalnia?
Zmiany trwają już od trzech lat, odkąd objęłam stanowisko dyrektora. Biblioteka zaczęła stopniowo zyskiwać nowe oblicze. Najpierw remont przeszła czytelnia, potem wypożyczalnia, a zwieńczeniem całości jest oddział dziecięcy i młodzieżowy. Wierzę, że cały czas będziemy zmieniać się i rozwijać z myślą o naszych czytelnikach. W ostatnim czasie udało się nam wprowadzić wiele nowości, jak chociażby elektroniczny dostęp do zasobów IBUK Libra oraz do książek mówionych dla osób niewidomych i słabowidzących, czy też organizacja kursów komputerowych dla seniorów. Dzięki remontom biblioteka uzyskała także przestrzeń, w której możemy organizować wiele wydarzeń i promować naszych zakopiańskich artystów. Miały tu już miejsce między innymi wernisaże prac Małgorzaty Rosińskiej, Doroty Bąk, Piotra Biesa i Beaty Zalot. Muszę podkreślić, że nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie finansowe i zrozumienie dla naszych działań organizatora biblioteki Urzędu Miasta Zakopane.
Czy przełożyło się to na wzrost czytelnictwa?
Widać, że z miesiąca na miesiąc czytelników przybywa. Więcej młodzieży korzysta ze stanowisk komputerowych, z kolei osoby starsze lubią tu posiedzieć i poczytać prasę. Miejsce jest przyjazne i zachęcające, wiele osób chętnie tu więc wraca i sięga po kolejne książki. I nie są to tylko zakopiańczycy lecz także i turyści. Takiego samego efektu spodziewamy się w oddziale dla dzieci i młodzieży.